Kredyt hipoteczny czy gotówkowy — na co zwrócić uwagę przed wyborem?

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – na co zwrócić uwagę przed wyborem?

Chcesz pożyczyć pieniądze na remont mieszkania, budowę domu, nieprzewidziane wydatki lub realizację długo planowanych celów? Sprawdźmy, który z kredytów — hipoteczny czy gotówkowy — okaże się lepszym wyborem.

Kredyt jest skutecznym sposobem na sfinansowanie wydatków, których nie chcesz lub nie możesz opłacić z bieżących środków finansowych. Aby sięgnięcie po dodatkowe środki przyniosło wymierne korzyści, warto precyzyjnie dostosować rodzaj kredytu do własnych potrzeb i celu finansowania.

Kredyt gotówkowy i hipoteczny — najważniejsze różnice

Zarówno kredyt hipoteczny, jak i gotówkowy służą podobnemu celowi — pozyskaniu dodatkowych środków na określony cel. Specyfika obu produktów jest jednak odmienna. Czym się od siebie różnią?

Kredyt gotówkowy to kredyt przeznaczony na dowolny cel. Pieniędzmi z kredytu gotówkowego możesz sfinansować więc nieprzewidziane wydatki, zakup wymarzonego sprzętu RTV, remont mieszkania czy wymarzone wakacje za granicą. W zależności od instytucji finansowej maksymalne kwoty kredytów gotówkowych wynoszą od kilku do kilkuset tysięcy złotych, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach przez okres do kilku lat. W zależności od kwoty finansowania i procedur obowiązujących w konkretnej instytucji finansowej wnioskujący musi złożyć wypełniony wniosek kredytowy, przedstawić kredytodawcy dokument tożsamości oraz w razie potrzeby także dodatkowe dokumenty — może być to wyciąg z rachunku bankowego z ostatnich miesięcy czy zaświadczenie od pracodawcy o wysokości i źródle dochodów.

Kiedy warto sięgnąć po kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy okaże się dobrym wyborem, jeśli chcesz pożyczyć pieniądze na dowolne wydatki, których suma nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy złotych. Sięgnięcie po taki produkt będzie świetnym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz dodatkowych środków szybko, chcesz do minimum ograniczyć formalności i złożyć wniosek przez internet — bez wychodzenia z domu.

Kredyt hipoteczny w przeciwieństwie do kredytu gotówkowego jest kredytem celowym. W praktyce oznacza to, że pozyskane z niego środki możesz przeznaczyć wyłącznie na określony cel. Może być to m.in.: zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym, zakup działki budowlanej, budowa domu czy remont nieruchomości. Maksymalne kwoty kredytów hipotecznych zależą od zdolności kredytowej wnioskującego i wartości nieruchomości i mogą wynosić nawet kilka milionów złotych, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez 30 lat. Ze względu na wyższą kwotę finansowania i nieco bardziej złożony charakter kredytu do pożyczenia pieniędzy będzie potrzebny nie tylko wniosek kredytowy, dokument tożsamości właściciela i dokumenty, które potwierdzą wysokość i źródło jego dochodów, ale także dokumenty nieruchomości, która będzie przedmiotem umowy kredytowej.

Kiedy warto sięgnąć po kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to kredyt przeznaczony wyłącznie na określony cel. Jego wzięcie będzie więc zasadne, jeśli chcesz kupić wymarzoną nieruchomość lub wyremontować posiadaną, stać się właścicielem działki budowlanej lub wybudować dom. Ze względu na fakt, że kredyty hipoteczne oferuje obecnie większość banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przed wyborem tego jedynego koniecznie porównaj warunki poszczególnych produktów, zwracając uwagę na maksymalny okres spłaty (im dłuższy, tym niższa rata finansowania), oprocentowanie kredytu hipotecznego oraz wskaźnik RRSO — rzeczywistą roczną stopą oprocentowania finansowania, wymaganą wartość wkładu własnego (w zależności od kredytodawcy może ona wynosić 10 lub 20% wartości kredytowanej nieruchomości). Wykonaj także kalkulację kredytu hipotecznego, aby dowiedzieć się, ile wyniesie miesięczna rata finansowania. Dzięki temu będziesz w stanie precyzyjnie ocenić, czy przy Twoich zarobkach i wydatkach taka kwota nie obciąży nadmiernie domowego budżetu, a co za tym idzie — nie spowoduje problemów z terminową spłatą zobowiązania.

Źródło:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/870708,kredyty-hipoteczne,kredyt-gotowkowy-alternatywa-dla-hipoteki,1,1

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka