Stanisław Wyspiański to jeden z najbardziej znanych artystów młodopolskich. Jego twórczość kojarzy się przede wszystkim z literaturą, napisał bowiem wybitne, cenione i do dziś wystawiane na deskach teatrów w całej Polsce „Wesele”. Pisarstwo nie było jednak jedyną pasją krakowskiego twórcy, bowiem dzieła Stanisława Wyspiańskiego obejmują także wiele interesujących obrazów, które ze względu na wysokie walory estetyczne po prostu trzeba zobaczyć. Które płótna są najbardziej znane? Przekonajmy się.
Obrazy Stanisława Wyspiańskiego – proste, ale wybitne
Najbardziej znane obrazy Stanisława Wyspiańskiego przedstawiają codzienne sceny z jego życia – wizerunki przedmiotów, portrety dzieci, żony i swoje własne. To co jest w nich wyjątkowego to dobór kolorów, płynna kreska oraz doskonałe przedstawienie emocji. Wszystkie obrazy świadczą o niezwykłej wrażliwości artysty na detale. Dziełem, które z pewnością należy znać jest „Macierzyństwo” z 1905 roku. Płótno przedstawia matkę karmiącą małe dziecko, otoczoną przez dwie, zaciekawione starsze córki. Źródła inspiracji w tym przypadku Wyspiański czerpał właśnie z obserwacji własnej żony i dzieci. Jest to intymna i wzruszająca scena, a sam obraz charakteryzuje się doskonałym doborem kontrastujących i dopełniających się kolorów. Ten obraz Stanisława Wyspiańskiego znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie, a został podarowany instytucji przez kolekcjonera Feliksa „Mangghę” Jasieńskiego. Obrazy Wyspiańskiego często przedstawiają portrety jego śpiących dzieci, a są to chociażby płótna pt. „Śpiący Mietek” czy „Śpiący Staś”. Te obrazy warto poznać przede wszystkim ze względu na kontrast jaki zachodzi między postaciami a kolorami dzieła. Dzieci wyglądają na spokojne, delikatne i łagodne, natomiast barwy, w których zostały przedstawione są dynamiczne, wyraziste, niemalże krzyczące. Mamy tu więc dużo czerwieni, różu i żółci. Obrazy stały się znane, bo z precyzją i talentem oddają niezwykły widok śpiących synów artysty.
Autoportrety artysty – znane dzieła Wyspiańskiego
Znane obrazy Stanisława Wyspiańskiego obejmują także szereg autoportretów. Są to realistyczne płótna, dzięki którym możemy przekonać się jak artysta dokładnie wyglądał, ale i jak widział samego siebie. Do najwybitniejszych należy „Autoportret w serdaku” utrzymany w brązowo-beżowej kolorystyce. W centralnej części znajduje się twarz malarza, która jest spokojna i skupiona. Właśnie tak wyobrażać można sobie klasycznego artystę. Interesującym dziełem jest też „Autoportret z żoną” z 1904 roku. Żoną Wyspiańskiego była Teodorą Teofilą Pytko, która należała do klasy chłopskiej. Ślub z artystą był więc w ówczesnym świecie wydarzeniem niekonwencjonalnym. Na portrecie widać tradycyjny, ludowy strój kobiety, który charakteryzuje się pięknymi koralami, chustą na głowie i suknią w folklorystyczne wzory. Ten pastelowy portret również znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wyspiański z pewnością był postacią barwną, zainteresowaną sztuką w każdym wymiarze, jego prace plastyczne potwierdzają ten niezwykły talent i wspaniałą wrażliwość.
Dodaj komentarz