Karta kredytowa to produkt bankowy, za którego pomocą możemy szybko sfinansować nasze zaplanowane wcześniej, jak i nieprzewidziane wydatki. Wiele osób, które z niej skorzystało, zauważa jej liczne korzyści. To dlatego karty kredytowe cieszą się w Polsce tak dużą popularnością i liczbę ich użytkowników możemy szacować w milionach.
Czym jest karta kredytowa?
Co to jest karta kredytowa? To instrument płatniczy, dzięki któremu możemy wypłacać gotówkę lub też dokonywać zapłaty w ramach określonego przez bank limitu kredytowego, który wynosi od kilku do nawet często kilkudziesięciu tysięcy złotych. Od karty debetowej taka karta różni się tym, że w jej ramach nie operujemy pieniędzmi z naszego prywatnego konta, lecz z dodatkowej kwoty środków, które udostępnia nam bank. Co niezwykle istotne, karta kredytowa to instrument płatniczy, który identyfikuje wydawcę oraz upoważnionego do korzystania z niej posiadacza.
Karta kredytowa – o czym warto wiedzieć?
Obsługa karty kredytowej jest bardzo prosta. Działa ona bowiem podobnie do karty debetowej. Możemy jej używać zatem zbliżeniowo przy płatności za pomocą terminala, a także używać jej danych do dokonywania płatności internetowych. Musimy jednak mieć na uwadze to, że bank może naliczać odsetki za korzystanie z zadłużenia na takiej karcie. Wystarczy, że z takiej karty skorzystamy i przekroczymy termin jej spłaty określony przez bank. Warto także pamiętać o tym, że z karty kredytowej wypłacimy środki z bankomatu, ale wiąże się to z prowizją, która może sięgnąć nawet 10% kwoty dokonanej wypłaty. Środki z karty kredytowej powinniśmy traktować jako pożyczkę, którą musimy rozliczyć zgodnie z umową. Dobre karty kredytowe pozwalają na uzyskanie dodatkowych korzyści, takich jak np. zwrot za wybrane zakupy. Doskonałym tego przykładem jest VISA TurboKarta, którą oferuje Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Pozwala ona na uzyskanie zwrotów za:
– paliwo i inne zakupy na stacjach paliw – 1%,
– korzystanie z restauracji, kawiarni, pubów i fast foodów – 3%,
– korzystanie z samodzielnych myjni samochodowych – 5%,
do określonego przez bank rocznego limitu. To bardzo korzystne rozwiązanie, które, przy spłacie karty w terminie, pozwala na zyskanie dodatkowych oszczędności bez ponoszenia kosztów.
Korzystanie z karty kredytowej krok po kroku
Jak działa karta kredytowa? Korzystanie z niej można opisać w kilku punktach. Dzięki temu wyjaśnimy mechanikę jej działania. Po zapłacie kartą raz lub więcej razy w miesiącu za nasze zakupy i usługi, na koniec okresu rozliczeniowego bank wystawia wyciąg. Na takim dokumencie znajdziemy informacje na temat wszystkich płatności i wypłat dokonanych za pomocą karty kredytowej, jak i wysokości zadłużenia do spłacenia oraz terminu spłaty. Jeśli spłacimy zadłużenie przed określonym przez bank dniem upływu okresu bezodsetkowego, to nie zapłacimy żadnych odsetek od wykorzystanego limitu zadłużenia. Tenże limit jest ustalany na podstawie naszej indywidualnej sytuacji finansowej. Bank bierze zatem pod uwagę w takim przypadku zdolność kredytową.
Spłata karty kredytowej
Okres bezodsetkowy, w trakcie którego nie musimy się martwić o dodatkowe obciążenia z tytułu karty kredytowej, kształtuje się w różny sposób, w zależności od wybranego przez nas banku. Zwykle mamy około 50-60 dni na spłatę naszych wszystkich zobowiązań, z czego połowa tego czasu to okres rozliczeniowy, a druga połowa – czas na zwrot pieniędzy pożyczonych od banku. Czas spłaty określany jest w umowie zawieranej na samym początku z bankiem. Zadłużenie spłacamy z kolei za pomocą przelewu, który możemy wykonać elektronicznie, na rachunek udostępniony przez bank, w trakcie podpisywania dokumentacji związanej z kartą kredytową. Warto przy tym spłaty dokonać jak najszybciej. Przygotowanie przelewu w ostatnim dniu spłaty może być kosztowne, ze względu na ryzyko tego, że pieniądze nie zdążą dotrzeć na konto bankowe. Wynika to z różnych godzin sesji banków. Jakiekolwiek opóźnienie powoduje naliczenie odsetek.
Źródła:
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/karty-kredytowe-wszystko-co-powinienes-o-nich-wiedziec
- https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/czym-jest-karta-kredytowa/zsd5n5h
Dodaj komentarz