BDSM jest subkulturą seksualną, jest stylem życia, związanym z określoną tożsamością. Moda na BDSM pojawiła się w chwili, kiedy ukazał się film 50 twarzy Greya. Najważniejszą cechą jest tutaj odpowiedzialność za drugą stronę, warto bliżej się przyjrzeć czym tak naprawdę jest.
Co to jest BDSM?
Po pierwsze warto zastanowić się nad BDSM, w kontekście znaczeniowym czyli co to tak naprawdę znaczy? Skrót BDSM należy odczytywać w następujący sposób:
- B jak bondage, czyli związanie bądź też zniewolenie;
- D oznacza dyscyplinę;
- DS jako dominacja i uległość;
- SM jako sadyzm i masochizm;
Pod każdym z haseł ukryty jest szereg aktywności. Należy pamiętać, że osoba która lubi dyscyplinę, niekoniecznie będzie lubiła uległość itd. Co to jest BDSM? Dla każdej osoby może być czymś nieco innym, jedne osoby będą lubiły aspekt psychologiczny, podczas gdy inne uznawać go za zbytnio teatralny. Kwestia podejścia do tej subkultury zawsze jest indywidualna, dla kogoś ważne mogą być czynności sensoryczne ciała. Możemy określić tę subkulturę jako pewną ściśle określoną preferencję która zmusza do poszukiwań własnej tożsamości, upodobań, świadomość partnera, czyli z kim i co zamierzamy robić.
Czy BDSM jest zabawą czy też wiąże się z przemocą?
Pary, które uczą się technik BDSM mają wiele zapytań, które są typowe dla początkujących. Kobiety zwykle boją się przemocy, mają w głowach stereotyp który nie jest związany z prawdą o tej subkulturze. Badania psychologiczne wykazały, że partnerzy którzy uprawiają tę formę miłości, cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym aniżeli pary, które unikają tych technik. Co więcej, partnerzy kochający się w ten sposób mają wiele radości z relacji z drugą połówką, znacznie więcej aniżeli partnerzy którzy uprawiają jedynie tzw. waniliowy seks. Podstawą jest tutaj świadoma zgoda, partnerzy prowadzą dialog co lubią, co nie sprawia im przyjemności, gdzie leżą ich granice, czego chcieliby uniknąć, kochankowie ustalają swoje twarde oraz miękkie granice. Ważne hasła dla BDSM-owców to:
- save, jako bezpieczny, uczestnicy minimalizują wszelkie ryzyko, używając zabawek trzeba znać ich zastosowanie;
- sane jako zdrowy, oddzielenie fantazji od rzeczywistości, nigdy pod wpływem alkoholu;
- consensual oznacza tutaj za obopólną zgodą, chodzi też w tym miejscu o hasło bezpieczeństwo;
Podczas stosunku może pojawić się karanie, poniżanie, dochodzi niejednokrotnie do krzyku i do łez. Patrząc z boku może wydać się to czymś dziwnym, jednak nigdy nie dochodzi tutaj do sytuacji niekontrolowanych. BDSM-owcy nigdy nie zachowują się groźnie, złośliwie, pamiętają o granicach oraz o pragnieniach drugiej osoby, dzieje się tak również gdy pełni się funkcję dominującą wobec osoby uległej.
Co znaczy BDSM?
Rozkwit kultury BDSM zaistniał wraz z pojawieniem się filmu 50 twarzy Greya, jednakże już wcześniej było wielu jego miłośników m.in. dzięki aktywności Teresy Orlowski, która uczyła Polaków tej formy miłości. Formy współżycia wymagają odpowiedzialności, dojrzałości partnerów, wielu rozmów o sobie i o granicach. Miłość ta daje spełnienie, pozwala zachować lepszy stan psychofizyczny, niż wtedy gdy partnerzy ograniczają się jedynie do tzw. seksu waniliowego.
Dodaj komentarz