Klimatyzacja centralna w domu

Klimatyzacja centralna w domu – na czym polega, jak działa i jakie są koszty?

Wielu z nas zastanawia się nad tym czym jest klimatyzacja centralna w domach, a odpowiedź jest prosta, bo jest to sieć klimatyzatorów, czyli może być tak, że w każdym używanym pomieszczeniu w domu znajduje się klimatyzator podłączony do pionu wentylacyjnego lub zainstalowany tak, że rura z tworzywa wychodzi poprzez ścianę na zewnątrz.

Najpopularniejsze klimatyzatory znajdziesz na portalu – Dommania.pl: https://dommania.pl/klimatyzatory-843.

Te konkretne urządzenia połączone są ze sobą za pomocą okablowania, a steruje nimi sterownik z dość prostym programem. Na sterowniku można ustawić każdy z klimatyzatorów oddzielnie lub wszystkie tak samo. Jeśli zaś chodzi o ceny urządzeń i systemu, to nie jest ona jakąś sztywną, bo koszty urządzeń zależą od ich wydajności, od serii modelowej i od tego, który z producentów wypuścił je na rynek. Istotną rolę w tym wszystkim odgrywa też i to, że niewielu instaluje tego rodzaju systemy samodzielnie, a montaż z udziałem wyspecjalizowanej firmy to koszt i podatek wliczony w usługę montażu. Jednym słowem taka opcja kosztuje równie wiele, co ogrzewanie podłogowe w całym domu rodzinnym o dwóch kondygnacjach użytkowych.

Jak działa klimatyzacja centralna w domu?

Niektórzy z nas doskonale wiedzą o tym, że centralna klimatyzacja w domu to sieć klimatyzatorów działająca dzięki czynnikowi chłodzącemu, którym może być ta zwyczajna zimna woda z instalacji wodnej konkretnego domu. Ten typ czynnika chłodzącego jest tanim i wyjątkowo często spotykanym. Dlatego tak wiele systemów, oraz te małe przenośne urządzenia działają dzięki wodzie, bo ona nawilża powietrze i jednocześnie obniża jego temperaturę. W przenośnych i tanich klimatyzatorach tę wodę się też łatwo uzupełnia lub wymienia, ale to tylko jeden z tych popularnych czynników chłodzących. Jeśli zaś chodzi o to użycie jednego z nich to nie liczy się tylko sama cena takowego, ale też i jego wydajność. Kluczowe znaczenie ma też cena klimatyzatorów na rynku, w których przypadku używa się konkretnego czynnika, a ceny tych modeli urządzeń są rzecz jasna dość zróżnicowanymi.

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym i jej koszt

Centralna klimatyzacja w domu to na chwilę obecną nie tylko pewna ilość urządzeń i spajające je okablowanie. Nie musi być to też centralny sterownik, w którego przypadku ustawia się klimatyzatory zbiorowo ręcznie za pomocą pokręteł. Takim sterownikiem można ustawić wszystkie klimatyzatory razem lub każdy z nich z osobna, a nawet wyłączyć pewną część urządzeń, po to by zaoszczędzić na kosztach klimatyzowania.

Obecnie taki sterownik do ustawiania to raczej nie pokrętła i guziki, to panel dotykowy, który wygląda tak jak tablet przykręcony do ściany, a ustawiać można go zdalnie za pomocą telefonu. Opcja ta zwiększa naszą wygodę, bo możemy wszystko ustawić leżąc na kanapie przed telewizorem. Trzeba też pamiętać o tym, że obecnie smartfonem da się też zdalnie ustawić rolety w oknach domu, czyli ograniczyć nasłonecznienie wnętrza, a dzięki temu klimatyzacja będzie działać o wiele wydajniej.