Czy warto kupić samochód bez klimatyzacji?

Czy warto kupić samochód bez klimatyzacji?

Nie da się ukryć tego, że w czasach obecnych niemal każde auto ma przynajmniej tę manualną klimatyzację, czyli może ją posiadać także ponad dziesięcioletni samochód kompaktowy. Problem natomiast tkwi, że taka klimatyzacja oznacza też znaczne koszty, bo to instalacja składająca się z kompresora oraz z pewnej liczby przewodów elastycznych i twardych.

Dlatego też nie wystarczy jedynie nabijać przysłowiowej klimy raz na rok, czyli co wiosnę. Raz na jakiś czas trzeba też ją dogłębnie sprawdzić, a sprawdzenie układu w wyspecjalizowanym zakładzie kosztuje nawet kilkaset złotych. W tym wszystkim najwięcej problemów sprawiają dwie rzeczy, czyli kompresor klimatyzacji, który nie psuje się często, ale jeśli już się zepsuje to jego naprawa lub wymiana najczęściej nie są tanie. Drugi z istotnych problemów może dotyczyć panelu sterowania klimatyzacją. element ten w autach w pewnym wieku jest łatwym w naprawieniu, ale w przypadku modeli, które swoją premierę miały kilka miesięcy temu usterki tego panelu może naprawić niemal wyłącznie wyspecjalizowany serwis. Argumenty te przemawiają za tym nie posiadaniem klimatyzacji, bo różnego typu naprawy powiązane z tym układem to dodatkowe i nie małe koszty, których to wielu z nas chce uniknąć.

Samochód bez klimatyzacji – czy warto?

Auta bez klimatyzacji także posiadają swoje ogrzewanie, czyli jest to nagrzewnica transportująca do kabiny ciepło z nagrzanego silnika, a w sezonie letnim można nieco opuścić szybę auta po to by podczas jazdy ten pęd powietrza dał nam przyjemny chłód. Tego typu uchylanie szyby niestety mogą zakończyć się problemami zdrowotnymi.

Myślenie portfelem a auto bez klimatyzacji

Nie da się tez ukryć tego, że samochód bez klimatyzacji może być samochodem z centralnym zamkiem, z elektrycznie unoszonymi szybami i z elektrycznie regulowanymi lusterkami, ale brak jemu elektronicznego asystenta pasa ruchu i innej elektroniki, która chroni nas przez zwierzęciem wchodzącym na nasz pas ruchu. Mowa tu o tym, że tego typu system hamuje, jeśli w porę nie zauważymy zagrożenia. W autach z klimatyzacją tego typu rozbudowane systemy się spotyka, a ich utrzymanie w stanie dobrym raz na jakiś czas wymaga interwencji specjalisty, którego usługa swoje kosztuje. Natomiast w autach które pierwotnie nie posiadały klimatyzacji tych dodatkowych systemów nie ma i nie ma też kosztownych aktualizacji. Warto też pamiętać o tym, że części eksploatacyjne do tych wiekowych pojazdów są też i tymi względnie tanimi.