Jak chatboty wspierają proces zakupowy w sklepie internetowym?

Jak chatboty wspierają proces zakupowy w sklepie internetowym?

Chatboty stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, szczególnie w branży e-commerce. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo ilość korzyści, jakie niosą za sobą boty do prowadzenia rozmów z klientami jest bardzo duża!

Pomoc w doborze produktu

Jednym z ciekawszych zastosowań chatbotów, które pojawia się w coraz większej ilości sklepów, jest pomoc w doborze produktów dostosowanych do potrzeb klienta. Tego typu rozwiązania są obecne m.in. w branży beauty, gdzie bot na podstawie odpowiedzi konsumenta dokonuje oceny rodzaju skóry i podpowiada odpowiednie kosmetyki, a także w sklepach odzieżowych, gdzie chatbot może pomóc np. skompletować odpowiednią stylizację czy znaleźć produkt w dopasowanym do potrzeb rozmiarze.

Odnalezienie produktów w odpowiednich rozmiarach

Dzięki temu, że chatbot pomaga w doborze rozmiaru lub odnalezieniu produktu odpowiedniej wielkości np. na podstawie podanych parametrów, zdecydowanie wzrasta zadowolenie konsumentów. W dzisiejszych czasach ogromne znaczenie ma nie tylko jakość produktów, ale również to, jak przebiega doświadczenie zakupowe klienta. Jeśli zatem osoba poszukująca określonego produktu będzie w stanie na podstawie podpowiedzi chatbota zakupić dobrze dopasowane ubranie, z dużą dozą prawdopodobieństwa wróci ona do tego samego sklepu, bowiem dokonywanie tam zakupów jest łatwe i przyjemne.

Porady beauty i modowe

Wiele chatbotów udziela także przydatnych rad w zakresie doboru odzieży, a także stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych i tzw. kolorówki. Co ważne, tego typu porady nie zobowiązują klienta do zakupu produktów w określonym sklepie, jednak mogą w istotny sposób przekładać się na decyzje zakupowe odbiorców i prowadzić do ostatecznego zakupu. Dodatkowo, dzięki większemu zadowoleniu odbiorców, rośnie szansa na to, że polecą oni dany sklep innym osobom.

Informacja o przesyłkach

Wreszcie, chatboty mogą okazać się przydatnym narzędziem również na ostatnim etapie zakupu, czyli przy przesyłce. Bot może udzielić informacji dotyczącej tego, czy dana paczka została już wysłana, czy znajduje się w transporcie, czy może w doręczeniu do odbiorcy.

Pośrednio: optymalizacja pracy sklepu

Wszystkie powyższe punkty prowadzą do jednej korzyści: zmniejszają nakład pracy powtarzalnej dla pracowników i tym samym pozwalają im zająć się spokojnie czynnościami złożonymi, które nie są osiągalne dla chatbotów. To także pośrednio wpływa na doświadczenie użytkowników – dzięki temu, że część prostych czynności została przejęta przez boty, pracownicy mają więcej czasu na to, by odpowiadać na pytania o skomplikowanym charakterze. Jednocześnie, nieobciążeni pracą, chętniej podchodzą do tego rodzaju zadań i realizują je zdecydowanie szybciej. Połączenie tych korzyści oznacza zadowolenie pracowników, a także klientów!

Odpowiednio zaprojektowany i dopasowany do potrzeb sklepu chatbot może stać się narzędziem, które wpłynie nie tylko na komfort pracy osób zatrudnionych w sklepie, ale również na doświadczenia klientów. To rozwiązanie, w które warto zainwestować!