Jak zaprezentować się dobrze na spotkaniu biznesowym?

W dzisiejszych czasach rola kobiet w świecie biznesu rośnie. Odnoszą one sukcesy zawodowe na wielu płaszczyznach, a traktowanie ich drugorzędnie w pracy, w większości branż to na szczęście już przeżytek. Kolacja z potencjalnym, dużym klientem, a może wygłoszenie prezentacji dla współpracowników? Bez względu na dokładny charakter spotkania, Twoja sylwetka powinna prezentować się nieskazitelnie. Jak sobie w tym pomóc? Jest na to kilka sposobów. Z artykułu dowiesz się jakie aspekty brać pod uwagę.

Przygotuj się merytorycznie

Przede wszystkim do spotkania biznesowego musisz odpowiednio dobrze przygotować się pod względem merytorycznym. Jeśli wiesz, że będzie ono dla Ciebie trudne lub stresujące, postaraj się wcześniej przerobić kilka scenariuszy. Pomyśl, jak spotkanie może się potoczyć, czy będziesz mogła zapobiec ewentualnym przykrym sytuacjom. Jeśli uważasz, że potrzebujesz więcej czasu, rozważ przełożenie spotkania na inny termin. Maksymalizacja procesu przygotowania pozwoli Ci nabrać pewności siebie przed ważnym dniem.

Zadbaj o swój wygląd 

To prawda, że “nie szata zdobi człowieka”, lecz w biznesie ważniejsze jednak jest powiedzenie: “jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Pierwsze dobre wrażenie robi się tylko raz (podobno na zjednanie sobie przychylności rozmówcy mamy maksymalnie trzydzieści sekund). Zgodzisz się zatem, że warto zachować schludny wygląd. Pamiętaj, aby zadbać o manicure oraz nienaganną fryzurę i makijaż. Pewności siebie nada Ci klasyczna biżuteria i porządny zegarek, w tym niezawodne zegarki Breitling, czy markowa torebka.

Co zrobić, aby dodać sobie pewności siebie?

Wbrew pozorom, pewność siebie niestety nie jest raczej cechą nabytą. Wiele osób, które wydają Ci się przykładowo urodzonymi przywódcami, sprawiają takie wrażenie głównie dzięki ciężkiej pracy nad sobą. Metod jest wiele i musisz odkryć własną, a potem systematycznie ją realizować. Jednym pomogą regularne treningi na siłowni, inni pewność siebie budują poznając siebie podczas sesji z psychologiem. Jeszcze inni stawiają na regenerację np. w spa, czy na basenie. Najważniejsze to zachować zdrowy balans.

Rozwój zawodowy powinien iść w parze z rozwojem osobistym

Żyjemy w czasach nieustannych, szybkich zmian, do których notorycznie musimy się dostosowywać. Pamiętaj, że rozwijając się w pracy należy także mieć na uwadze swój rozwój osobisty. Warto wyznaczać sobie także cele, które oprócz napędzania kariery zawodowej, pozwolą nam rozwijać swoją osobowość. Goniąc jednak za sukcesem bądźmy dla siebie wyrozumiali i nie narzucajmy sobie celów, których nie będziemy w stanie zrealizować.

Dajmy sobie czas na racjonalne spełnienie założeń i nie róbmy sobie wyrzutów, kiedy np. zakładaliśmy, że będziemy uczyć się języka obcego w piątkowy wieczór, a okazuje się, że po całym tygodniu pracy nie mamy na to siły. Gdy widzisz, że realizacja wcześniej przyjętych celów, nie idzie Ci tak, jak wg Ciebie powinna, spróbuj nie rezygnować z nich całkowicie, a np. dostosować tempo nauki. Z zakładanych np. trzech godzin tygodniowo spróbuj uczyć się języka np. półtorej godziny.