Pompy ciepła

Pompy ciepła dzięki swoim licznym zaletom są coraz częściej wykorzystywane w centralnym ogrzewaniu domów i przygotowywaniu ciepłej wody. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno przy budowie nowych domów, jak i przy starszych, które są za jej pomocą docieplane.

Co to jest i jak działa?

Pompy ciepła działają na zasadzie przenoszenia energii z otoczenia (tak zwane dolne źródło ciepła) do budynku. System ten efektywnie zasila system grzewczy (tak zwane górne źródło ciepła) po stronie ogrzewania, a także przygotowania ciepłej wody. Każda pompa ciepła zawiera kluczowy parametr COP (angielskie Coefficient OF Performance). Opisuję on proporcję pomiędzy doprowadzaną energię elektryczną a wyprowadzaną z urządzenia energią w cieple. Wartość współczynnika COP jest zależna od temperatury źródła dolnego i górnego.

Przeznaczenie instalacji

Pompa ciepła działa dokładnie tak samo jak kotły gazowe, lub zasilane paliwem stałym. Jednak sposób podgrzania czynnika grzewczego stanowi podstawową różnicę w działaniu obu rodzajów instalacji. O ile w przypadku kotłów gazowych, olejowych i węglowych spalamy paliwa kopalne, co ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. O tyle w przypadku pomp ciepła jest to pozyskiwana energia że środowiska naturalnego, za pomocą elektryczności jest ona przetwarzana na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania i grzania wody.

Jaka pompa ciepła?

Najczęściej spotykane instalacje pomp ciepła to:
– Monoblok oraz Split
– Powietrzne
– Gruntowe
– Hybrydowe
– Gazowe
– Rewersyjne

To czy najlepiej sprawdzi się powietrzna pompa ciepła, czy gruntowa, a może jednak hybrydowa zależy przede wszystkim od działki, terenu, na którym ma być zamontowana. Z dostępnych na rynku rozwiązań technicznych, wybór jednego konkretnego powinien być podyktowany możliwościami technicznymi i potrzebami energetycznymi danego budynku. W przypadku pompy ciepła producent udzieli szczegółowych rad i informacji odnośnie montażu konkretnego rozwiązania, najlepszego dla danego budynku. Koszty instalacji zamykają się w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych, przykładowo: powietrzna pompa ciepła cena z montażem waha się od 28 do nawet 43 tysięcy złotych.

Dlaczego warto rozważyć ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła?

Najważniejsze korzyści z użytkowania takich instalacji to:
oszczędności – niższe koszty budowy domu, ogrzewania i podgrzewania wody
energooszczędność – 75% energii pochodzi ze środowiska naturalnego
bezpieczeństwo – pompy ciepła nie generują praktycznie żadnego ryzyka przy montażu i użytkowaniu
dbałość o środowisko – urządzenie jest bardzo ekologiczne
niezawodność – pompa ciepła może nieprzerwanie działać nawet do 30 lat bez żadnego awarii.