Wynajem pracowników

Wynajem pracowników sposobem na kryzys na rynku pracy?

W ostatnim czasie na rynku pracy brakuje chętnych do podjęcia zatrudnienia – dotyczy to w szczególności branży budowlanej, przemysłu oraz handlu. Sposobem na uzupełnienie owej luki mają być pracownicy ze wschodu, którzy zatrudniani są przez agencję pracy, a następnie wynajmowani przez poszczególne firmy, w ramach tak zwanego leasingu pracowniczego. Czy takie rozwiązanie rzeczywiście pozwoli złagodzić kryzys?

Problem pracodawców – brak pracowników

Brak pracowników to prawdziwy problem wielu pracodawców z całego kraju. Do podjęcia zatrudnienia nie zachęcają nawet wysokie pensje czy liczne dodatki pozapłacowe. W najtrudniejszej sytuacji jest branża budowlana, szeroko pojęty przemysł (tu brakuje głównie pracowników produkcyjnych) oraz handel. Rozwiązaniem problemu może być zatrudnianie osób ze wchodu, które są chętne do podjęcia pracy w Polsce. Pracownicy z Ukrainy w ostatnim czasie wypełnili sporą lukę na rynku pracy, choć oczywiście nie oznacza to, że została ona w pełni załatana. Coraz chętniej do naszego kraju przyjeżdżają pracownicy z Białorusi, którzy chcą się osiedlić tutaj na stałe i podjąć legalne zatrudnienie. Wydaje się więc, że zatrudnienie pracowników ze wschodu jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kryzys, jaki panuje na rynku pracy. Z drugiej strony warto mieć świadomość, że mołdawscy pracownicy czy ich koledzy z krajów ościennych nie są w stanie zająć wszystkich wakatów, a co więcej, rozwiązanie to ma charakter czasowy.

Jak pozyskać pracownika ze wschodu?

Pracodawcy coraz częściej zastanawiają się, jak pozyskać pracowników ze wschodu? Samodzielne zatrudnianie ich wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu procedur, dlatego też pracodawcy chętnie korzystają z pomocy agencji pracy. To one zatrudniają pracowników we własnym zakresie, załatwiając także sprawy związane z legalizacją pobytu czy pozwoleniem na podjęcie pracy. Firmy natomiast takich pracowników wynajmują, płacąc za to agencji wynagrodzenie w odpowiedniej wysokości. Skorzystanie z pomocy agencji pracy wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy w krótkim czasie pozyskać pracownika, a jednocześnie nie chcemy dopełniać wszelkich formalności związanych z zatrudnieniem go. Agencje pracy bardzo często pomagają przyjezdnym znaleźć zakwaterowanie, a także organizują różnego rodzaju szkolenia językowe, dzięki którym można pokonać barierę komunikacyjną. Obecnie wiele firm będzie zmuszonych zatrudniać pracowników ze wschodu, bowiem luka na rynku pracy jest coraz większa, zatem coraz trudniej pozyskać pracownika krajowego.