Jak działa zegarek do płatności zbliżeniowych?

Jak działa zegarek do płatności zbliżeniowych?

Nowoczesna technologia pozwala na korzystanie z wielu udogodnień, przydatnych w codziennym życiu. Jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin są płatności. Dzisiaj, aby zapłacić w sklepie za zakupy, nie potrzebujemy karty kredytowej czy telefonu. Aby dokonać transakcji, wystarczy nam zegarek z płatnościami NFC!

Połączenie nowoczesnej technologii i stylowego zegarka to rozwiązanie, które przypadnie do gustu nie tylko zwolennikom współczesnych gadżetów. Na czym polegają płatności zbliżeniowe i jak działa NFC w smartwatchu? Jaki zegarek do płatności zbliżeniowych wybrać i czym się kierować przy zakupie? Sprawdźcie nasz krótki poradnik!

Zegarek, którym można płacić – szybko i kiedy potrzebujesz!

Czasy, gdy zegarki służyły tylko do kontrolowania czasu, już dawno minęły. Obecnie zegarek smartwatch to przenośny mini komputer i małe centrum dowodzenia, z którego możemy zarządzać planem naszego dnia, jak i załatwiać pilne sprawy. Rosnąca popularność zegarków do płatności zbliżeniowych sprawia, że już w zegarkach do 1000 zł możemy znaleźć moduł NFC!

Jak działa NFC w zegarku i na co dokładnie pozwala nam ta technologia? Near Field Communication, bo tak w pełni nazywa się ten moduł, pozwala na bezpośrednie przesyłanie plików między zegarkiem, a terminalem płatniczym, na odległość nie większą niż 20 centymetrów. Aby móc korzystać z funkcji NFC w smartwatchu, należy najpierw zainstalować na nim dedykowaną aplikację, do której z kolei powinna zostać podpięta karta kredytowa lub debetowa.

Ważne, aby pamiętać o tym, że zegarek na płatności zbliżeniowe powinien posiadać nie tylko odpowiednie oprogramowanie, ale i wsparcie banku, do którego posiadamy kartę. Jeśli nie będzie zgodności na przesyłanie danych z konta bankowego na zegarek z płatnościami NFC, może pojawić się problem przy korzystaniu z tego modułu.

Jakim zegarkiem można płacić za zakupy?

Wirtualny portfel, w postaci zegarka do płatności zbliżeniowych, to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale i praktyczne. Już nie trzeba zastanawiać się, czy mamy przy sobie kartę kredytową lub drobne na kawę. Znika też problem dostępności do konta, gdy chcemy zapłacić za większe zakupy. Płatności zbliżeniowe smartwatch znajdują są w wielu popularnych modelach zegarków (m.in. na https://fabrykazegarkow.pl/zegarki-sportowe), dlatego bez problemu można znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, do korzystania z możliwości NFC potrzebna jest dedykowana aplikacja, na której zapisane zostaną dane karty kredytowej. Zastanawiając się, jaki zegarek do płatności zbliżeniowych wybrać, kierować trzeba się przede wszystkim w stronę smartwatchy, które mają możliwość obsługi takiego oprogramowania. Tradycyjne zegarki, z wiadomych względów, nie pozwolą na korzystanie z płatności na odległość. Obecnie najpopularniejsze aplikacje na zegarki, którymi można płacić to Google Pay, Apple Pay, ale także dedykowane dla konkretnych producentów smartwatchy, jak Garmin Pay.

Zegarek z możliwością płatności zbliżeniowych – czy to bezpieczne?

Każda nowoczesna technologia, zwłaszcza dotycząca finansów, budzi u niektórych użytkowników wątpliwości związane z jej bezpieczeństwem. W końcu za pomocą zegarka z płatnościami NFC mamy dostęp do naszej karty, a w tym oszczędności zgromadzonych na naszym koncie bankowym. Czy zatem korzystanie ze współczesnych udogodnień technologicznych jest w pełni bezpieczne i chroni nasze pieniądze przed kradzieżą?

Moduł NFC, który znajduje się w zegarku do płatności zbliżeniowych, we współpracy z bankami zapewnia odpowiednią ochronę przed wyciekiem danych wrażliwych, które mogłyby zostać wykorzystane przez osoby trzecie. Odpowiednia technologia nie tylko zabezpiecza środki na koncie, ale i wprowadza limity, chroniące przed niechcianymi transakcjami. Zegarki, którymi można płacić, mają ustawione specjalne kody, które należy wpisać na terminalu przed dokonaniem płatności. Dzięki temu płatność może zrealizować tylko osoba, która jest właścicielem zegarka i konta bankowego.