Transport maszyn budowlanych – jak wygląda?

W dzisiejszych czasach nieruchomości powstają niebywale szybko. Jest to zasługa nie tylko wykwalifikowanych pracowników, ale również i profesjonalnych maszyn budowlanych, bez których ciężko teraz wyobrazić sobie pracę. Różnego rodzaju kopiarki, ubijarki, spycharki muszą zostać dostarczone w odpowiednie miejsce pracy. Ich przewóz może okazać się nie lada wyzwaniem ze względu na specyficzną budowę, duże gabaryty, jak i wagę. Dowiedz się zatem, jak bezpiecznie zorganizować transport ponadgabarytowy!

Logistyka i przygotowanie

Na początku podczas dokładnego planowania trasy należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, m.in:

  • warunki pogodowe,
  • ewentualne mosty lub wiadukty,
  • zwężenia,
  • ostre zakręty,
  • prace robotnicze na drogach.

Następnym krokiem jest wystąpienie o zgodę na transport ciężki. To zadanie warto zostawić profesjonalnej firmie, która wie, jak w szybki i prosty sposób to zrobić. Taki ładunek zostaje ubezpieczony i następnie przekazany do przewozu. A co z jego przygotowaniem? Otóż jest to proces, który wymaga zabezpieczenia ładunku maszyn budowlanych podczas transportu, sprawnego ładowania i ewentualnego składowania. 

Załadunek i rozładunek maszyn budowlanych

Każda maszyna budowlana będzie wymagać ładowania za pomocą dźwigu bądź podnośnika. Czasem zdarza się, że niektóre z maszyn będą wymagać rozbiórki przed przewozem. Aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko napraw po transporcie, należy przede wszystkim zabezpieczyć poszczególne części. Załadowaną maszynę powinno się przytwierdzić do naczepy ciężarówki w specjalne pasy i łańcuchy. Po przewiezieniu urządzenia do miejsca docelowego można przystąpić do jego rozładunku.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo to podstawa w każdej sytuacji. Zarówno dla pracowników, jak i samych maszyn. Załadunek i rozładunek powinien być przeprowadzony zgodnie z ustalonym planem z wykorzystaniem niezbędnego sprzętu. Profesjonalna ekipa z pewnością będzie przestrzegać obowiązujących zasad BHP oraz zadba o to, by transportowanym maszynom nic się nie stało.

Profesjonalny transport maszyn budowlanych

Transportem maszyn budowlanych zazwyczaj zajmują się profesjonalne firmy, które są wyposażone w odpowiedni sprzęt oraz pojazdy. Transport ponadgabarytowy jest tu najbardziej odpowiedni, jednak nie wolno go organizować na własną rękę. Dlaczego? Wszelkiego rodzaju pojazdy, czy rzeczy o większych gabarytach można przewozić wyłącznie w kontrolowanych sposób za niezbędną zgodą do ich transportu. Wynajmując profesjonalną firmę nie musisz martwić się o wszelkie formalności. To ona zajmuje się już całą logistyką.