Jak pozbyć się trądziku? Co powoduje trądzik?

Jak pozbyć się trądziku? Co powoduje trądzik?

Trądzik to powszechny problem skórny, z którym zmaga się wiele osób. Dobrą wiadomością jest to, że można go skutecznie leczyć. Jednak zła wiadomość jest taka, że nie jest to coś, co można po prostu zignorować. Musisz poznać jego przyczynę i pozbyć się go raz na zawsze. Trądzik pojawia się, gdy nadmiar oleju i bakterie wewnątrz skóry łączą się, tworząc czerwone pryszcze lub guzki na twarzy i innych częściach ciała. Często określa się go mianem „trądziku hormonalnego”, ponieważ u wielu osób trądzik pojawia się w okresie dojrzewania, gdy wzrasta poziom hormonów: testosteronu i łoju. Jednak nie zawsze tak jest, więc nie zakładaj, że jeśli masz go teraz, to zawsze będziesz go miał przez całe życie.

Co powoduje trądzik?

Trądzik może być spowodowany przez wiele czynników, w tym dietę, genetykę i stres. Dieta i odżywianie odgrywają kluczową rolę w rozwoju trądziku, ponieważ żywność zawiera pewne ilości witamin, minerałów i innych składników odżywczych, których Twoja skóra potrzebuje dla zdrowia. Jeśli spożywasz zbyt dużo niektórych pokarmów, możesz doświadczyć trądziku. Na przykład, jeśli masz dietę o wysokiej zawartości produktów mlecznych, możesz doświadczyć trądziku, ponieważ produkty mleczne zawierają nadmierne ilości antybiotyków, które są częstymi przyczynami trądziku.

Dieta i odżywianie

Naukowcy nie są pewni, dlaczego niektóre pokarmy powodują trądzik, a inne nie, ale wiedzą, że niektóre składniki odżywcze, takie jak cynk, witamina B i kwas foliowy, mogą zapobiegać trądzikowi. Jeśli próbujesz pozbyć się trądziku naturalnie, może chcesz skupić się na żywności, które są wysokie w tych składników odżywczych. Możesz również rozważyć podjęcie suplementu multiwitaminowego, którego celem jest zapobieganie powstawaniu trądziku.

Ćwiczenia fizyczne i oddechowe

Ćwiczenia mogą pomóc zwiększyć swój metabolizm i spalić kalorie, co spowoduje mniejszą obfitość oleju i martwych komórek skóry na twarzy. Możesz również spróbować ćwiczeń oddechowych, takich jak głębokie oddychanie, aby zmniejszyć stres i poprawić swój sen.

Brak snu i stres

Trądzik często pojawia się w okresach wysokiego stresu lub niskiego poziomu snu, więc mądrze jest dowiedzieć się, dlaczego jesteś w ciągłym stanie stresu i słabego snu. Stres może być spowodowany przez szkołę, rodzinę, pracę, sport lub inne sprawy w twoim życiu. Niski poziom snu jest związany z większym ryzykiem rozwoju trądziku, więc staraj się więcej odpoczywać.

Kosmetyki na trądzik

Ważne jest, aby pamiętać, że podczas gdy trądzik może być spowodowany przez wiele czynników, w tym dietę, nie jest on spowodowany przez produkty takie jak makijaż lub środki czyszczące. Być może próbujesz pozbyć się trądziku poprzez mycie twarzy detergentami, które mogą powodować trądzik zamiast tego, jeśli używasz jakiegokolwiek środka oczyszczającego. Unikaj produktów, które mają w nazwie słowa „walka z trądzikiem”, „redukcja oleju” lub „nawilżanie”, ponieważ są to często substancje chemiczne, które również powodują trądzik.

Trądzik jest częstym problemem, zwłaszcza wśród nastolatków. Jest on spowodowany nadmiarem oleju, bakterii i martwych komórek skóry w porach skóry. Nadmiar sebum i bakterie wewnątrz porów zostają uwięzione i mogą powodować stan zapalny, w wyniku czego powstaje czerwony, pryszczaty guzek. Jeśli zastosujesz się do odpowiedniego leczenia, możesz pozbyć się trądziku.