Hodowla kotów - czy ten biznes się opłaca?

Hodowla kotów – czy ten biznes się opłaca?

Hodowla kotów dla wielu wydaje się pracą idealną. Wszak łączy ze sobą pasję i miłość do zwierząt wraz z możliwością zarobku. Aby jednak ze swojej miłości do zwierząt uczynić zawód trzeba poświęcić wiele czasu, zdobyć ogromną wiedzę i być cierpliwym. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie jak założyć hodowlę kotów i czy się to opłaca, zapraszamy do przeczytania artykułu.

Hodowla kotów – po pierwsze rasa

Podstawową i kluczową sprawą jest wybór konkretnej rasy. Musi to być dokładnie przeanalizowana i przemyślana sprawa. Rasę trzeba bardzo dobrze poznać, wiedzieć czym się charakteryzuje i dokładnie zapoznać jej specyfikę. Pamiętać należy, że każda ma inne predyspozycje i wymagania, którym trzeba sprostać. Dlatego też hodowle skupiają się na jednej, ewentualnie dwóch rasach kotów.

Najczęściej wybór rasy to następstwo kocich sympatii. Posiadając czworonożnego przyjaciela poznajemy jego zwyczaje, wymagania i staramy się im jak najlepiej sprostać. Spędzając z nim czas poznajemy daną rasę. Oczywiście wielu rzeczy trzeba się nauczyć. Chcąc prowadzić hodowlę koniecznie trzeba mieć wiedzę z zakresu genetyki, behawiorystki, rozrodu i fizjologii.

Początki hodowli – pierwsza kotka

Po zapoznaniu się i wybraniu rasy przychodzi moment na zakup kotki. Jest to kluczowa kwestia i należy podejść do niej poważnie i poświęcić temu sporo czasu. Dobrym pomysłem jest odwiedzanie wystaw i wejście do świata hodowcy.

Wybór kotki do rozrodu jest sprawą o tyle skomplikowaną, że nie może to być pierwsze lepsze zwierzę. Kot reprodukcyjny musi być jak najbardziej zbliżony do wzorca rasy i mieć udokumentowane pochodzenie. Wiążą się z tym oczywiście konkretne koszty.

Jakie trzeba spełnić formalności?

Następnym krokiem jest wybranie klubu felinologicznego i wstąpienie w jego szeregi poprzez opłacenie składki członkowskiej. Wtedy też rejestruje się kotkę. Wybór przydomku hodowlanego i zatwierdzenie go przez komisję oznacza, iż zostało się hodowcą. Od tego momentu można zacząć szukać kociego reproduktora. Pamiętać należy, że hodowla jest sprawą odpowiedzialną i trzeba do tego podejść bardzo poważnie jednocześnie posiadając na start odpowiednie finanse.

Hodowla kotów czy się opłaca?

Hodowla to przede wszystkim obowiązki leżące po stronie właściciela. Musi on spełniać wszystkie wymagania danej rasy, dbać o rozwój i zdawać sobie sprawę, że nadrzędnym celem hodowli nie jest zysk, a dążenie do idealnego wzorca i doskonalenie kocich reprezentantów wybranej rasy.

Zakładając hodowlę należy pamiętać, że nie o ilość rozmnażanych kotów chodzi a o ich dokładną selekcję. Rozmnażać można jedynie te osobniki, które spełniają wszystkie wymagania dotyczące zdrowia, wyglądu i charakteru. Aby zapewnić im jak najlepsze warunki poświęcić należy zarówno swój czas jak i pieniądze. Biorąc pod uwagę ściśle określone wytyczne mówiące o rozmnażaniu kotów, nie zawsze będzie to biznes, który będzie dochodowy.

Do hodowli lepiej podejść jako do hobby, które potrafi być dosyć kosztowne. Hodowcy kochają swoje zwierzęta, dbają o wzorce poświęcając swój czas i pieniądze. Zapewniają najlepsze wyżywienie, opiekę weterynaryjną i stale się dokształcają. Dlatego też, jeśli stawia się pytanie – hodowla kotów czy się opłaca, należy liczyć się z odpowiedzią, że pod względem kociej miłości i przyjaźni oczywiście, że tak, ale pod względami finansowymi bywa różnie.