Folia bąbelkowa czy kartonowe pudełko – jak poprawnie zapakować przesyłkę?

Folia bąbelkowa czy kartonowe pudełko – jak poprawnie zapakować przesyłkę?

Nieprawidłowo zapakowana przesyłka w niesprzyjających warunkach może dotrzeć do odbiorcy uszkodzona. Niezależnie od ryzyka istnieje też prawdopodobieństwo, że kurier odmówi jej zabrania. W jaki sposób prawidłowo pakować przesyłki, aby uniknąć potencjalnych problemów? Jak robić to w sposób ekologiczny, a przy tym ekonomiczny, przynoszący oszczędności?

W co zapakować przesyłkę zależnie od gabarytów?

Sposób pakowania przesyłek zależy od ich charakteru. Każda firma kurierska posiada własny regulamin, ale w większości przypadków standardowe przedmioty o wadze do 30 kg należy umieszczać w dobrze zabezpieczonych od zewnątrz kartonowych pudełkach. Powyżej tej granicy, a także w przypadku nietypowych rozmiarów przesyłka jest uznawana przez kuriera za niestandardową, szczególnie jeśli nie ma kształtu prostopadłościanu. Wówczas należy postąpić zgodnie z regulaminem firmy kurierskiej i zamówić usługę o odpowiednim charakterze, która może być droższa. Osobną kwestię stanowią dokumenty czy płyty CD o niewielkich, płaskich rozmiarach – są one przewożone w kopertach kurierskich zabezpieczonych od wewnątrz folią bąbelkową.

Jak zabezpieczyć przesyłkę przed ewentualnym uszkodzeniem?

Jednak zdecydowana większość przesyłek to prostopadłocienne paczki w formie popularnych kartonów. Nadawca powinien zadbać o to, aby zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu zawartości w transporcie. Oznacza to zastosowanie specjalnych wypełniaczy. Wybór jest naprawdę szeroki – w grę wchodzi dokładne owinięcie przedmiotu folią bąbelkową, wykorzystanie pianki, styropianu, ale także niepotrzebnych resztek w postaci fragmentów kartonu czy starych gazet. Najważniejsze, aby zawartość paczki w trakcie transportu nie mogła przemieszczać się wewnątrz kartonu.

Osobną kwestię stanowi zabezpieczenie przesyłki od zewnątrz. Przed przystąpieniem do pakowania warto upewnić się, że wybrany karton jest na tyle wytrzymały, aby nie uległ uszkodzeniu pod wpływem ciężaru przedmiotu znajdującego się w środku. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi taśma do pakowania, którą obowiązkowo należy zakleić pudełko na krawędziach, by paczka nie mogła się otworzyć. Podobną funkcję pełni folia stretch dostępna w przeźroczystej bądź czarnej wersji, która szczelnie owija pudełko, wzmacniając jego strukturę. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z dopłatą naliczoną przez przewoźnika lub z wyższą ceną za nadanie, ponieważ paczka owinięta folią stretch jest przesyłką niestandardową.

Jak pakować przesyłki w sposób ekologiczny?

Wszystkie niezbędne akcesoria do pakowania, począwszy od pudełek, poprzez wypełniacze, po taśmy i folię stretch można z łatwością kupić w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Osoby, które korzystają z usług kurierskich regularnie, dobrze wiedzą, że oznacza to dodatkowe koszty, a jednocześnie nie jest rozwiązaniem optymalnym z punktu widzenia ekologii. Wystarczy jednak kilka dobrych praktyk, aby pakować przesyłki praktycznie bezkosztowo i bez zbędnej szkody dla środowiska. Warto pamiętać, że wykorzystywane do przesyłek kartony nie są jednorazowe i mogą być użyte do wielu kolejnych wysyłek.

Dokonując zakupów w sklepie internetowym należy zachowywać oryginalne opakowania produktów, które najlepiej pasują do ich kształtu, aby w przyszłości wykorzystać je, kiedy starszy laptop, robot kuchenny czy telewizor będzie sprzedawany bądź wysyłany do serwisu w celu naprawy. To samo dotyczy folii bąbelkowej i styropianu. Dostępne na rynku piankowe wypełniacze to funkcjonalne rozwiązanie, ale bardzo często można je zastąpić tym, co aktualnie nadawca przesyłki ma pod ręką – na przykład starymi gazetami czy fragmentami zużytych już kartonów. Natomiast tradycyjną taśmę klejącą można zastąpić taśmą klejącą wykonaną z papieru, co również jest ekologicznym rozwiązaniem.

Jak zabezpieczać przesyłki paletowe?

Odrębną kategorię stanowią przesyłki paletowe. Charakteryzujące się ustandaryzowanymi rozmiarami europalety są przeznaczone do wielokrotnego użytku i służą do transportu przesyłek niestandardowych o dużych gabarytach – na przykład części samochodowych czy sprzętu ciężkiego AGD. Wykorzystuje się je również do transportu wielu sztuk małych opakowań – na przykład kosmetyków, leków czy artykułów spożywczych. Wówczas opakowania muszą być starannie ułożone jedno na drugim, a następnie dokładnie owinięte folią stretch, której końcówki będą przytwierdzone do krawędzi palety. W ten sposób przesyłka paletowa przyjmuje postać zwartego sześcianu i jest dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniem.

Więcej na temat przesyłek paletowych można przeczytać pod adresem: https://www.apaczka.pl/palety-kurierem-transport-palet-pelny-zakres/

Niezależnie od tego, co i w jakim opakowaniu wysyła nadawca, warto pomyśleć o oszczędnościach. Sprawdzonym sposobem na tanie przesyłki kurierskie, paczkomatowe, a także świadczone przez Pocztę Polską jest platforma logistyczna Apaczka.pl. Platforma pozwala na skorzystanie z atrakcyjnych stawek za pojedyncze wysyłki i porównanie ofert wiodących kurierów w jednym miejscu! To doskonały wybór dla klientów indywidualnych, jak również sklepów internetowych, które dzięki prostej integracji mogą zautomatyzować proces realizacji wysyłek.