SUV czy combi – jakie auto wybrać dla rodziny?

Twoja rodzina się powiększyła i myślisz o kupnie nowego, większego samochodu? Masz w planach dwa rodzaje – SUV lub kombi? Nie wiesz, na który z nich się zdecydować i co będzie się wiązało z każdym z nich? Mamy nadzieję, że choć trochę pomożemy ci w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Samochód SUV – jego wady i zalety

Pierwsza myśl, która często przychodzi do głowy osobom kupującym nowy samochód, to właśnie SUV. Dlaczego? Ponieważ jego bryła i gabaryty sprawiają, że wydaje on się po prostu duży i obszerny. Jednak nie do końca tak jest. SUV na pewno można zaliczyć do grupy samochodów wygodnych i bezpiecznych. Ale czy zawsze dobrze sprawdzi się w codziennym użytkowaniu? Nad tym należy już się zastanowić. Po pierwsze z uwagi na duże gabaryty manewrowanie nim po mieście może być kłopotliwe. Ba, samo wjechanie takim autem do niewielkiego garażu lub pod wiatę może sprawić trudność. Wbrew pozorom nie każdy SUV posiada również duży, przestronny bagażnik. Często mamy do czynienia z samochodami tej klasy, w których producenci postawili na wygląd, a dopiero później na względy praktyczne. A czego od samochodu potrzebuje rodzina? Oczywiście bezpieczeństwa, wygody i obszernego bagażnika, który sprawdzi się podczas wakacyjnego wyjazdu, jak i w codziennym użytkowaniu. Jeśli zatem wybierać SUV-a, to koniecznie należy z bliska przyjrzeć się jego bagażnikowi. Może nas zaskoczyć jego mniejsza pojemność, niż np. w tańszym samochodzie kombi. Ważna jest również wysokość progu bagażnika w SUV-ie. Czy aby włożyć do środka bagaże, należy je wysoko podnosić?

Kombi – praktyczność i popularność

Samochody kombi od wielu lat cieszą się popularnością w Polsce i Europie. Najczęściej są to samochody na bazie modeli sedan, które mają przeprojektowaną karoserię i całą linię nadwozia. Bardzo duży wybór samochodów w nadwoziu kombi jest tym, co przyciąga wielu klientów do tej półki aut. Można w niej znaleźć zarówno auta w nadwoziu kombi o klasycznej linii nadwozia, jak również tej nieco bardziej sportowej. Niewątpliwą zaletą samochodu kombi jest bardzo duża i zazwyczaj wygodna w aranżowaniu przestrzeń bagażowa. Płaska podłoga, regularne kształty, a do tego praktyczne schowki pod podłogą. Samochody kombi w wielu przypadkach oferują znacznie większą pojemność bagażnika niż samochodu SUV z klasy budżetowej. Jest to dla wielu osób decydującym argumentem, aby właśnie zdecydować się na wybór tego modelu auta. O czym powinno się pamiętać, kupując kombi dla swojej rodziny? Poza tak oczywistymi rzeczami jak sprawdzenie historii szkodowej samochodu należy sprawdzić, w jakie systemy bezpieczeństwa jest on wyposażony. Czy dysponuje kurtynami bocznymi, poduszkami dla pasażerów, systemami elektronicznymi wspomagającymi jazdę. Jeśli mamy kilkoro dzieci, które nadal muszą podróżować w fotelikach, sprawdźmy, czy wszystkie miejsca na tylnej kanapie wyposażone są w zapięcia isofix.

Ile kosztuje SUV, a ile kombi?

Porównując ceny, samochody typu SUV są zwykle droższe od kombi. Wynika to w dużej mierze z ich prestiżowego wyglądu. To również może być powodem, aby część osób skłoniła się ku wyborowi samochodu kombi. Wydatek na ten cel to zwykle minimum 20 tysięcy złotych. Oczywiście im większym budżetem dysponujemy, tym większe szanse na zakup samochodu w dobrym stanie. Jeśli brakuje ci nieco gotówki na zakup auta, kredyt gotówkowy może okazać się odpowiednim wsparciem. Szybko dostępny, z możliwością pożyczenia dużej kwoty i rozłożenia jej na łatwe w spłacie raty. Dzięki niemu możesz zdecydować się na zakup samochodu w lepszym stanie, niż początkowo zakładałeś.