Skóra na powierzchni ust różni się od skóry na innych partiach ciała – jest pozbawiona gruczołów łojowych, które ją naturalnie chronią i nawilżają. Ma za to cienki nabłonek, który złuszcza się i odnawia szybciej niż na przykład skóra na nosie czy brodzie. Ale też znacznie szybciej się regeneruje. Jak wspomóc skórę na ustach w tym procesie? Przeczytaj, jak skutecznie używać naturalnych peelingów i balsamów do ust. Kiedy może pomóc lanolina kosmetyczna?
O czym świadczą spierzchnięte usta?
Wargi są pozbawione naturalnych gruczołów produkujących składniki nawilżające i okluzyjne. Dlatego wiele osób skarży się latem i zimą na spierzchnięte usta – przesuszają się od suchego powietrza, wiatru, słońca, wysokiej lub niskiej temperatury. Usta mogą też pierzchnąć, szczypać i pękać od nadmiernego oblizywania warg – kiedy odruchowo je oblizujesz, aby je nawilżyć, działasz na ich niekorzyść. Gdy ślina odparuje, wargi stają się jeszcze bardziej odwodnione. Absolutnie nie oblizuj warg, lecz sięgnij po odpowiednie środki, takie jak balsamy do ust naturalne, peelingi i myjące olejki do demakijażu.
Co jest najlepsze na suche usta? Pielęgnacja w pięciu krokach
1. Zacznij od delikatnego oczyszczania ust
Oczyszczanie twarzy jest jednych z podstawowych kroków pielęgnacyjnych. Nie można zatem zapominać o dokładnym, codziennym myciu ust. Na wargach znajduje się dużo drobnych fałdek, gdzie mogą zalegać resztki pomadek – trzeba uważać zwłaszcza na pomadki wodoodporne. Myj usta delikatnie – pocieranie wacikami tylko nasili podrażnienia. Sięgnij po myjący olejek do twarzy, który rozpuści trwałe formuły pomadek, nie robiąc “krzywdy” delikatnemu nabłonkowi.
2. Zrób delikatny peeling naturalny do ust
Raz-dwa razy na tydzień sięgnij po naturalny peeling do ust. Sprawdzają się doskonale peelingi cukrowe z drobinami ksylitolu, które delikatnie złuszczają martwy naskórek, nawilżają i wygładzają usta. Mogą zawierać dodatkowe substancje naturalne, takie jak masło shea czy wosk pszczeli, które od razu natłuszczają wargi. Peeling naturalny najlepiej wykonać na noc i po spłukaniu produktu posmarować usta obficie naturalnym balsamem lub lanoliną.
3. Odstaw syntetyczne błyszczyki. Sięgnij po naturalny balsam do ust
Na czas gojenia spierzchniętych czy podrażnionych ust, odstaw kosmetyki kolorowe zawierające olejki eteryczne, substancje zapachowe czy składniki, które mają polepszyć ukrwienie ust, dając efekt pełniejszych warg. Zamiast tego wybierz naturalny balsam do ust, np. z masłem shea, olejkiem z pestek malin lub jojoba, które doskonale radzą sobie z suchością warg. Najlepszy balsam do ust naturalny zawiera przede wszystkim składniki okluzyjne i natłuszczające, które uzupełniają lipidy naskórka i chronią przesuszone usta przed nadmierną utratą wody.
4. Kiedy wychodzisz na słońce, stosuj filtr SPF również na usta
W czerwieni wargowej jest mało melaniny, która chroni przed działaniem promieni słonecznych. Przed każdym wyjściem z domu na słońce (nie tylko latem, ale też zimą), stosuj zatem naturalny krem z filtrami również na usta.
5. Sięgnij po lanolinę kosmetyczną
Kiedy masz tak spierzchnięte usta, że aż bolą, zabezpieczaj je przed wyjściem na mróz, ale też podczas mycia zębów pastami z mentolem oraz przed jedzeniem potraw z ostrymi przyprawami. W tym celu posmaruj usta czystą lanoliną, która zmiękcza, nawilża i koi, ale też chroni przed nadmierną utratą wilgoci i czynnikami drażniącymi.
Sposób na suche usta – naturalna pielęgnacja i profilaktyka
Miej zawsze przy sobie ulubiony balsam do ust naturalny – systematycznie do używaj kilka razy dziennie i nakładaj go też przed snem. Pij dużo wody, nie oblizuj, nie skub, nie przygryzaj i nie dotykaj warg w ciągu dnia. Jeśli prawidłowa pielęgnacja nie pomaga, skonsultuj się z dermatologiem. Niekiedy spierzchnięte usta są wynikiem niedoborów niektórych witamin z grupy B, witaminy A lub żelaza, a także następstwem wahania poziomu hormonów – lekarz pomoże Ci na podstawie zleconych badań ustalić przyczynę problemu.
Materiał partnera
Dodaj komentarz