Co robić, kiedy męczy Cię kaszel? Poznaj trzy naturalne sposoby na jego zredukowanie

Co robić, kiedy męczy Cię kaszel? Poznaj trzy naturalne sposoby na jego zredukowanie

Uciążliwe kasłanie towarzyszy zwykle infekcjom i alergii, ale może także wystąpić nagle, jako naturalny odruch obronny organizmu przed czynnikami zewnętrznymi. Bez względu na przyczynę występowania kaszel utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przekonaj się, jak możesz się go pozbyć domowymi sposobami. 

Najczęstszą przyczyną występowania kaszlu jest wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych. Towarzyszą Ci wtedy typowe objawy przeziębienia – zmęczenie, gorączka i ból gardła. W takich sytuacjach warto sięgać po sprawdzony syrop na kaszel, najlepiej o podwójnym działaniu, jeśli nie możesz rozpoznać czy to kaszel suchy, czy mokry. Poza tym posiłkuj się naturalnymi metodami, które będą wspierać Twój organizm w walce z tą uciążliwą dolegliwością.

1. Ziołowe napary na kaszel

Środkiem wykrztuśnym stosowanym w kaszlu mokrym od zawsze było ziele tymianku, które zawiera olejek bogaty w związki fenolowe, mające działanie bakteriobójcze i wykrztuśne. Objawy kaszlu łagodzi także rumianek, który ma właściwości przeciwzapalne i zmniejszające podrażnienie gardła. Ziele działa mukolitycznie, co oznacza, że pomaga również rozrzedzić wydzieliny, ułatwiając ich usuwanie. Możesz przygotować napar z rumianku, zalewając łyżkę suszonego kwiatostanu szklanką wrzącej wody i pozostawiając do zaparzenia przez około 10 minut. Napar zaleca się pić 2-3 razy dziennie. Warto zwrócić uwagę również na dziurawiec i szałwię, które mają działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i antyseptyczne.

2. Inhalacje i parówki – pogromcy kaszlu

Inhalacja to popularny sposób na łagodzenie schorzeń górnych dróg oddechowych, w tym uporczywego kaszlu. Jest prosta w wykonaniu, niezależnie czy przeprowadzasz ją przy pomocy inhalatora, czy też garnka z ręcznikiem (tzw. parówki). Co najważniejsze, poleca się ją każdemu, bez względu na wiek.

Do inhalowania w przypadku kaszlu suchego stosuj sól izotoniczną, czyli chlorek sodu (NaCl) o stężeniu 0,9%, który nawilża drogi oddechowe i oczyszcza je z ciał obcych, drażniących gardło. Dobra jest także sól z dodatkiem kwasu hialuronowego – dzięki wiązaniu cząsteczek wody odpowiada za intensywne nawilżenie błony śluzowej, przyczyniając się do szybszej i skuteczniejszej regeneracji podrażnionej błony śluzowej układu oddechowego.

Na kaszel mokry pomaga z kolei inhalacja z zastosowaniem soli hipertonicznej, czyli chlorku sodu (NaCl) o stężeniu 3%. Jego zadaniem jest upłynnianie zalegającej wydzieliny i ułatwianie jej odkrztuszania. Weź pod uwagę również olejki eteryczne, np. eukaliptusowy, tymiankowy, sosnowy i jodłowy, które również upłynniają wydzielinę, dzięki czemu odkrztuszenie jej będzie łatwiejsze. Najlepiej stosować je w formie rozcieńczonej jako inhalacje parowe, przy czym nie stosuję się ich u dzieci poniżej 2. roku życia.

3. Naturalne syropy na kaszel suchy i mokry

Syrop z cebuli stosowały jeszcze nasze prababcie, podobnie jak picie mleka z czosnkiem. Oba warzywa nazywa się naturalnym antybiotykiem, ponieważ mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne – pomagają w zwalczaniu infekcji i łagodzeniu kaszlu. Cebula działa również mukolitycznie, czyli ułatwia usuwanie wydzieliny.

Właściwości przeciwkaszlowe ma również syrop z pędów sosny, działający mocno na receptory kaszlowe w oskrzelach – zmniejsza podrażnienie i redukuje ilość wydzieliny. Ponadto ułatwia odkrztuszanie, dzięki czemu szybciej oczyścisz drogi oddechowe. Syrop z pędów sosny zawiera substancje o właściwościach przeciwzapalnych, które łagodzą stany zapalne dróg oddechowych i zmniejszają ich obrzęk. Cechuje go również działanie antybakteryjne, pomagające w zwalczaniu infekcji dróg oddechowych.

Żeby lepiej oddychać, pamiętaj także o dobrym nawilżeniu powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywasz. Suche powietrze będzie pogłębiać uporczywy kaszel, dlatego w czasie choroby dobrze jest pokusić się o odpowiedni sprzęt. Nie zapominaj również o piciu około 2 l wody na dobę, która wspaniale oczyszcza organizm z wirusów i bakterii.