Twoje dziecko jest bardzo aktywne? Zobacz, jak zapewnić mu angażujące zajęcia

Człowiek przychodzi na świat z naturalną potrzebą ruchu. Aktywność fizyczna jako kluczowa potrzeba biologiczna towarzyszy mu przez całe życie. Bywa, że z aktywnego dziecka wyrośnie bierny dorosły, ale zanim się tak stanie, miną długie lata.

Każde dziecko charakteryzuje wrodzona wysoka aktywność fizyczna, poznawacza, emocjonalna. Zadaniem rodziców i opiekunów jest umiejętne rozpoznawanie potrzeb oraz ukierunkowanie naturalnej aktywności w taki sposób, aby sprzyjała ona wszechstronnemu, optymalnemu rozwojowi. Martwi cię nadmierna ruchliwość dziecka? Niepotrzebnie! Odpowiednio dobrane i zaplanowane zajęcia to najlepszy sposób na opanowanie żywiołu ruchowego i emocjonalnego.

Czy moje dziecko jest nadpobudliwe?

Rodzice małego wiercipięty, który nigdy nie przestaje chodzić, biegać, skakać, wymachiwać nogami lub rękoma, wspinać się na meble czy drzewa, urządzać szaleńcze pogonie z psem albo niezmordowanie biegać za piłką zastanawiają się często, czy ich dziecko jest zdrowe. Siniaki, poobijane kolana, plastry na czole to codzienność, a buty chłopięce dla takiego żywczyka palą się dosłownie na nogach i trzeba je wymieniać szybciej, niż przyrost stopy nakazuje. Uspokajamy – to norma, dzieci tak mają.

Większe powody do zmartwienia powinni mieć rodzice dzieci z obniżoną aktywnością, bowiem niski poziom naturalnej potrzeby ruchu rzadko bywa kwestią temperamentu, a w pierwszych miesiącach i latach życia na pewno nie jest to skutek oddziaływań wychowawczych. Dziecko statyczne najczęściej ma problemy zdrowotne, więc brak ruchliwości powinien skłaniać rodziców do wnikliwej obserwacji malucha, a w razie potrzeby do konsultacji ze specjalistami.

W tym miejscu warto wyjaśnić, że aktywność ruchowa to potrzeba naturalna i nie należy jej utożsamiać z temperamentem, ale ten może mieć wpływ na poziom aktywności. Z definicji temperamentu wynika, że jest to wrodzony sposób reagowania zachowawczego i emocjonalnego na bodźce zewnętrzne. Temperament można rozumieć także jako styl zachowania.

W ciągu życia na temperament największy wpływ ma wychowanie. Dzięki mądrym oddziaływaniom wychowawczym z małego buntownika wyrośnie świadomy swojej wartości dorosły; jeśli tych oddziaływań zabraknie lub będą one niewłaściwe, to buntownik stanie się chuliganem, a nawet przestępcą.

Aktywne dziecko aktywnych rodziców

Naturalną potrzebę ruchu należy wykorzystywać do kształtowania w dziecku zachowań, które w przyszłości złożą się na tak zwany zdrowy styl życia, w którym aktywność fizyczna zajmuje miejsce naczelne.

Od pierwszych miesięcy dziecko może towarzyszyć rodzicom podczas biegu, trekkingu, jazdy na rowerze, wypraw na narty czy na pływalnię. Dzieci uczą się od dorosłych, więc jest niemal pewne, że styl życia rodziców przełoży się w całości lub w znacznym stopniu na styl życia dziecka.

Rodzic – kanapowiec namawiający pociechę do uprawiania sportu ma znikomy autorytet w porównaniu z rodzicem, który najpierw z dzieckiem rozpocznie trening, zaprowadzi go na pierwsze zajęcia w sekcji a w przyszłości stanie się najwierniejszym kibicem oraz wsparciem dla młodego sportowca.

Jak aktywnemu dziecku zapewnić angażujące zajęcia?

Dobór zajęć sportowych musi współgrać z poziomem rozwoju psychoruchowego, czyli ukierunkowując aktywność ruchową nie powinniśmy zapominać o aktywności poznawczej i emocjonalnej dziecka. Stąd najlepszym pomysłem na angażowanie malucha są zabawy ruchowe z elementami poznawczymi.

Rodzice lub opiekunowie powinni codziennie zadbać o porcję ruchu na powietrzu. I nie ma znaczenia pora roku czy stan pogody – ruch na powietrzu to najlepsza droga do budowania silnej odporności immunologicznej dziecka i kształtowania nawyku uprawiania sportu.

Organizując zabawy w parku, na trampolinie, boisku sportowym zapewnijmy dzieciom nie tylko zestawy atrakcyjnych zabaw, ale także odpowiednią, dostosowaną do warunków odzież. Ubranie na cebulkę dające komfort termiczny i właściwą wentylację, dobrej jakości buty chłopięce lub dla dziewczynki, czapka (ciepła zimą, chroniąca przed słońcem latem) to standard.

Ubranie musi zapewniać swobodę ruchu. Solidne buty dobrze stabilizują stopę, chronią ją przed chłodem i wilgocią. Sprężyste, antypoślizgowe z systemem tłumienia drgań podeszwy powinny mieć bieżnik, który zapewni bezpieczeństwo na każdym rodzaju podłoża.